Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

GeoTherm Małgorzata Janczarek

Szczecin

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Czy warto inwestować w powietrzną pompę ciepła?

Autor: Kamil Remiszewski, GeoSolar, publikacja: 2017-03-23

Kilka faktów, które warto poznać, nim zdecydują się Państwo na taką inwestycję.

Zdjęcie nr 1

Co to właściwie jest pompa powietrzna i jak działa?

Powietrzna pompa ciepła to takie urządzenie, które jako dolne źródło – a więc środowisko, z którego pozyskiwane jest ciepło – wykorzystuje dostępne bez ograniczeń powietrze atmosferyczne. W domowej instalacji grzewczej może pełnić taką samą rolę jak kocioł węglowy, gazowy czy elektryczny, a więc służyć do zasilania w ciepło instalacji centralnego ogrzewania (c.o.) oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.).

Dodatkową funkcją tego typu instalacji jest możliwość chłodzenia budynku, zatem może ona pełnić rolę klimatyzatora w lecie.

Zdjęcie nr 2

Czy instalacja pompy powietrznej jest droga?

Pierwszym z pytań, które pojawia się przy wyborze rozwiązania grzewczego, jest koszt instalacji. Koszt budowy pompy grzewczej jest zdecydowanie tańszy od pozostałych rozwiązań. Przykładowo, dla domu o powierzchni 200 m2, w którym mieszka 4 domowników, całkowity koszt mieści się w granicach 25-30 tysięcy złotych. Dla porównania budowa kotłowni gazowej, w takim samym budynku, równa jest wydatkowi rzędu 55 tysięcy złotych, a kotłowni olejowej aż 70 tysięcy złotych.

Zdjęcie nr 3

Dodatkowo, przy kalkulacji kosztów inwestycyjnych warto zwrócić uwagę, iż w budynkach wyposażonych w pompy ciepła nie potrzeba wykonywać komina spalinowego, przyłącza gazowego lub zbiorników oleju opałowego.

Koszty użytkowania pompy powietrznej są tańsze niż w przypadku innych rozwiązań!

Powietrzna pompa ciepła pobiera energię elektryczną wyłącznie w celu zasilenia sprężarki. 1 zużyty kilowat przekłada się nawet do 5 kilowatów, a dzięki inteligentnym rozwiązaniom zastosowanym w instalacji użytkownik dostaje możliwość konfiguracji urządzenia wg własnych preferencji. W ten sposób na przykład istnieje możliwość ustawienia urządzenia tak, aby funkcjonowało i pobierało energię w trakcie tańszej taryfy nocnej, a nadmiar wykorzystywany był w ciągu dnia.

Zdjęcie nr 4

Pompa ciepła sprawdzi się w naszym klimacie?

Mogli się Państwo spotkać z teorią, że pompy ciepła nie sprawdzą się, ponieważ pracują tylko w dodatnich temperaturach. To mit! Prawidłowo zainstalowana pompa ciepła pracuje w temperaturach od -25°C do + 45°C. Dzięki nowoczesnej konstrukcji, zautomatyzowanemu sterowaniu, nowemu typowi sprężarek EVI oraz programatorowi zintegrowanemu z elektronicznym zaworem pompy sprawdzą się również w warunkach zimowych.

Zdjęcie nr 5

Montaż pompy powietrza jest prostszy, a konstrukcja mniej awaryjna

Pompa ciepła nie wymaga instalacji dolnego źródła ciepła, a co za tym idzie nie wymaga żadnej ingerencji ani w działkę, ani w zagospodarowaną już przestrzeń. Jest to znacząca przewaga nad pozostałymi rozwiązaniami, przez co można uniknąć wielu błędów związanych z wykonaniem i działaniem, ale dodatkowo zminimalizowana została ilość elementów, które w przyszłości mogłyby ulec awarii.

Zdjęcie nr 6

Wygoda przede wszystkim!

Pompy ciepła pracują cicho, całkowicie automatycznie i nie wymagają konserwacji. Nie musisz się już zatem nigdy więcej martwić o zapasu oleju, wizytę kominiarza czy serwis kotła.

Ekologia czy ekonomia?

Teraz już nie musisz wybierać! Przyjazne środowisku ogrzewanie BEZ OLEJU, GAZU LUB WĘGLA!

Tradycyjne systemy grzewcze opierają swoją pracę na spalaniu paliwa kopalnego, takiego jak olej, gaz czy węgiel, a dodatkowo emitują dużą ilość dwutlenku siarki, tlenków azotu, sadzy czy innych szkodliwych substancji. Pompa ciepła pobiera 3/4 energii grzewczej bezpośrednio ze środowiska naturalnego.

Zdjęcie nr 7

Wybór powietrznej pompy ciepła to idealne rozwiązanie dla świadomych konsumentów, którym zależy na ochronie środowiska, klimatu oraz zasobach naturalnych. Dzięki temu rozwiązaniu można dbać o środowisko naturalne i nie martwić się stanem portfela.


Opracował:
Kamil Remiszewski
GeoSolar

Pompy ciepła - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 24 567 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych: